Wystawiaj za darmo Logowanie Rejestracja

Nie tego szukasz ? Przejrzyj inne oferty z tej kategorii (Dom i OgródOgródPozostałe). Możesz też zawsze przejść na stronę główną lub skorzystać z wyszukiwarki.

Czarny bez na sok

Oferta wygasła!

Cena: 25 zł / Kg

CZARNY BEZ z własnego ogrodu

Zrywany na zamówienie 

Zalety prozdrowotne mają zarówno owoce, jak i kwiaty czarnego bzu. Sprawdzają się przede wszystkim w leczeniu infekcji wirusowych, ale zapobiegają także chorobom cywilizacyjnym.  

Czarny bez (Sambucus nigra) – nazywany też bzem lekarskim lub dzikim bzem czarnym – to popularny w naszym klimacie krzew, którego zarówno kwiaty, jak i owoce mają udowodnione zalety prozdrowotne. Są one dobrze znane w medycynie naturalnej – sok z czarnego bzu, a także syrop z jego kwiatów działają wspomagająco w leczeniu grypy i przeziębienia, a także mają silne właściwości przeciwutleniające, a to oznacza, że zwalczają wolne rodniki, które są odpowiedzialne za uszkodzenia komórek prowadzące do chorób cywilizacyjnych. 

Czarny bez obfituje w polifenole (flawonoidy i antocyjany), które mają silne działanie przeciwutleniające, czyli neutralizujące wolne rodniki. Mają one udowodnioną skuteczność w profilaktyce wielu schorzeń, w tym cywilizacyjnych, np. cukrzycy czy miażdżycy. Jeśli chodzi o witaminy i składniki mineralne czarny bez to przede wszystkim źródło: 

witaminy B2
witaminy C
kwasu foliowego (witamina B9)
potasu
fosforu
W owocach czarnego bzu występują aż 74 różne związki aromatyczne, które odpowiadają za ich specyficzny cierpki smak. 

Właściwości lecznicze czarnego bzu
Prozdrowotne działanie mają zarówno kwiaty, jak i owoce czarnego bzu. Polifenole działają przeciwutleniająco i chronią przez stresem oksydacyjnym. Zaobserwowano także, że ekstrakt z owoców bzu czarnego przyspiesza leczenie oraz wpływa na łagodniejszy przebieg grypy oraz przeziębień. Zaletą czarnego bzu jest również to, że nie wywołuje alergii. Badania potwierdziły działanie czarnego bzu: 

napotne
przeciwzapalne
moczopędne
wykrztuśne
antywirusowe i antybakteryjne
zwiększające odporność
przeciwutleniające
obniżające poziomu lipidów, cholesterolu i cukru we krwi.
Kwiaty czarnego bzu mają większe właściwości przeciwutleniające niż owoce. 

Kwiaty na syrop najlepiej zbierać pod koniec maja i w czerwcu. Ścinać całe baldachy. Po zebraniu zostawić na kilka godzin w ciemnym, suchym i przewiewnym miejscu, żeby pozbyć się z nich owadów. Kwiaty można też przepłukać wodą - choć wtedy tracimy cenny pyłek. 

Owoce natomiast należy zbierać w sierpniu i wrześniu, gdy są już w pełni dojrzałe. To ważne, bo w niedojrzałych owocach występuje toksyczna substancja sambunigryna – to glikozyd cyjanogenny. Może wywoływać podrażnienia układu pokarmowego, wymioty, biegunki, mdłości, bóle brzucha. 

Sok i syrop z czarnego bzu - jak jeść?
Z owoców najczęściej przygotowuje się sok z czarnego bzu, natomiast z kwiatów syrop. Z owoców można też zrobić dżem. Sok z owoców warto pić w przypadku infekcji wirusowych, np. jako dodatek do herbaty. Syrop z kwiatów czarnego bzu jest natomiast świetnym składnikiem lemoniady i można go dodawać do drinków. Z suszonych owoców i kwiatów czarnego bzu można też przygotowywać napary. W aptekach są dostępne gotowe syropy, soki i preparaty zawierające ekstrakty z czarnego bzu. 

Czarny bez – na co uważać?
Spożywanie owoców i kwiatów czarnego bzu jest bezpieczne – wykazały to badania toksykologiczne – o ile owoce są dojrzałe i poddane obróbce termicznej (muszą być jej poddane także kwiaty), czyli niezawierające sambunigryny, substancji toksycznej, która ginie pod wpływem wysokiej temperatury. Owoców czarnego bzu nie należy więc spożywać na surowo. 

Nie zaleca się przyjmowania preparatów z czarnego bzu kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, z uwagi na brak wystarczających danych co do ich bezpieczeństwa. 

Polecam na zdrowie.

Chcesz wrócić do tej oferty później? Możesz dodać ją do listy ulubionych, aby o niej nie zapomnieć lub też oznaczyć jako ignorowaną jeśli nie spełnia ona Twoich oczekiwań za pomocą ikon w prawym górnym rogu ogłoszenia.

Rozpoczęcie: 05.06.2022, 18:19, zakończenie: 17.09.2023, 19:17

Oferta jest już nieaktualna? Być może zawiera nieprawidłowo oznaczoną lokalizację, błędny numer telefonu czy w inny sposób narusza regulamin? Zgłoś nam ten problem - oferta zostanie sprawdzona w pierwszej kolejności!


koperek

 666 [pokaż]

Lokalizacja

  • Warta (gmina Warta)